Garáž

Garáž

CUPRA FORMENTOR VZ5

S uvedením modelu CUPRA Formentor v minulom roku na trh dostali priaznivci vysokých výkonov a športovej nápaditosti možnosť, zažiť náš prvý jedinečný model. Automobil, ktorý bol exkluzívne navrhnutý tak, aby stelesňoval našu vieru v inovácie, ktoré posúvajú limity. S týmto základným princípom, ktorý je jadrom všetkého, čo CUPRA tvorí, bolo len otázkou času, než sa posunieme ešte ďalej. Výsledok? CUPRA Formentor VZ5.

Názov CUPRA Formentor VZ5 tvorí kombinácia španielskeho slova "Veloz", ktoré znamená rýchlosť a číslo "5", ktoré prezentuje vyspelý päťvalcový motor, teda pohon tohto výnimočného vozidla. Celkový rozsah schopností modelu CUPRA Formentor VZ5 predstavuje novo definované majstrovské dielo modernej technológie a dizajnu. Formentor VZ5 je doteraz najprogresívnejšie vyjadrenie čistého výkonu a exkluzivity značky CUPRA.

Čo teda môžete očakávať od VZ5? Najvýkonnejšie vozidlo CUPRA, aké sme kedy vyrobili, má dynamický 2,5-litrový päťválcový motor s výkonom neuveriteľných 390 koní a vytvára najatraktívnejší a najúžasnejší zvuk motora vo svojej triede. Z 0 na 100 km/h akceleruje len za 4,2 sekundy a maximálnu rýchlosť dosahuje pri hodnote 250 km/h. Navyše je vybavený s revolučnou dvojspojkovou prevodovkou pre plynulejšie a rýchlejšie radenie a technológiou 4Drive, ktorá zabezpečuje perfektnú priľnavosť a agilitu v každej situácii.

Ďalšia individualizácia zážitku z jazdy prichádza vo forme výberu jazdného režimu. Vďaka širokej škále konfigurovateľných režimov máte väčšiu kontrolu nad podvozkom, riadením a odozvou na plyn. To všetko dopĺňajú brzdy AKEBONO s priemerom 375 mm pre vynikajúci brzdný výkon, vďaka čomu je VZ5 prvou voľbou pre nadšencov.

Sofistikovaný dizajn

CUPRA Formentor VZ5 poháňajú kolesá s 20" diskami z ľahkej zliatiny, ktoré zlepšujú jazdné vlastnosti vozidla a dodávajú mu rafinovanejší charakter. Exteriér modelu VZ5 je konštruovaný pre rýchlosť a je decentne doplnený detailmi z karbónových vlákien. Tento jedinečný CUPRA podpis na bočných spoileroch a na zadnej strane difúzora siaha dokonca až po hliníkové logo v medenom vyhotovení: exkluzívny detail, ktorý nájdete len pri modeli VZ5. S prepracovanými robustnými nárazníkmi, dvojitou koncovkou výfuku a špeciálnou farbou lakovania Taiga šedá spĺňa dizajn modelu VZ5 všetky vaše želania.

V interiéri nájdete úplne nové sedadlá CUPBucket čalúnené jemnou kožou, ktoré vám poskytnú vynikajúcu oporu tela a pohodlie, ale aj 10,25"digitálnym prístrojový panel, ktorý zobrazí všetky dôležité údaje o jazde priamo vo vašom zornom poli. A ak ide o konektivitu, s aplikáciou CUPRA CONNECT si môžete užiť vzdialený prístup odkiaľkoľvek. Cez 12" dotykový displej s vysokým rozlíšením v modeli VZ5 máte prístup k navigácii a online infotainmentu: Svoj svet tak máte vždy na dosah.

Inovatívne technológie

Pomyselnou čerešničkou na torte v modeli VZ5 sú, okrem bohatej ponuky limity prekračujúcich, výkonných schopností a jedinečných dizajnových prvkov, jeho zabudované, čiastočne autonómne asistenčné systémy. Skĺbením vysokooktánového bohatstva a neúprosného výkonu benzínového pohonu s najmodernejšími a najinovatívnejšie technológiami a bezpečnostnými prvkami vznikol úplne nový automobilový dravec. Spolu so systémom Travel Assist ponúka pokročilú bezpečnosť vodiča, ktorá vás udrží v jazdnom pruhu a neustále vás chráni na cestách. Parkovací asistent vás zase poteší na začiatku i konci vašej cesty tým, že vám uľahčí stresujúce parkovanie na ťažko dostupných.

CUPRA Formentor VZ5, pýcha z dielne CUPRA, je niečo čo musíte zažiť, aby ste mohli správne posúdiť rozsah jeho neobmedzeného potenciálu. On je ultimátnou definíciou výkonu moderného vozidla so spaľovacím motorom: je to pocta všetkým "petrol heads". A vďaka limitovanej produkcii len 7 000 kusov je zaručená aj jeho trvalá exkluzivita.

CUPRA Formentor

  • Prvé vozidlo vyvinuté výhradne pre značku CUPRA
  • CUPRA Formentor prichádza s vysokovýkonným plug-in hybridným pohonom
  • Predstavený na autosalóne v Ženeve (7.-17. marca 2019)

Krátko po prvých narodeninách a presne na autosalóne v Ženeve predstavila CUPRA svoj prvý koncept - CUPRA Formentor. S touto štúdiou otvára značka dvere budúcnosti: CUPRA Formentor kombinuje všetky prednosti športového vozidla s komfortom všestranného SUV. Dokonale zapadá do obdobia, kedy segment CUV (Crossover Utility Vehicle) zažíva značný nárast a zároveň určuje smer, ktorým CUPRA v budúcnosti pôjde. Mladá značka sa od prvého dňa prezentuje ambiciózne, expresívne a inšpirujúco - všetky tieto atribúty sa odrážajú v novom koncepte.

"Formentor je symbiózou najmodernejších technológií, progresívneho a úchvatného exteriéru, pohodlného interiéru a vysokoúčinného pohonu, ktorý ponúka vysoký výkon bez výčitiek ohľadne spotreby paliva a emisií", povedal Wayne Griffiths, generálny riaditeľ spoločnosti CUPRA.

CUPRA ide na plný plyn

Len rok po vytvorení nezávislej značky je CUPRA u zákazníkov vyslovene obľúbená, pretože od svojho uvedenia na trh potvrdila svoj potenciál - v porovnaní s predchádzajúcim rokom sa tržby v roku 2018 zvýšili o 40%. Celkovo sa predalo 14 400 vozidiel. Cieľom je zdvojnásobiť predaj v nasledujúcich troch až piatich rokoch. Po úspešnom uvedení prvého modelu, CUPRA Ateca* (kombinovaná spotreba paliva: 7,4 l/100 km, kombinované emisie CO2: 168 g/km, trieda účinnosti CO2: D), na trh a po odhalení modelu CUPRA Formentor sa tento cieľ ešte o kúsok priblížil.

Wayne Griffiths, generálny riaditeľ spoločnosti CUPRA, zdôraznil, že "súčasný úspech spoločnosti CUPRA jasne odráža popularitu značky na trhu". Griffiths pokračuje: "Vývoj značky CUPRA prekonal počas prvého roka všetky naše očakávania. Túto výnimočnú značku budeme ďalej rozvíjať, pretože presvedčila aj tých najnáročnejších automobilových nadšencov. CUPRA teraz pôjde na plný plyn."

Model, ktorý nekompromisne upúta pozornosť

CUPRA Formentor je vozidlo s charizmou a charakterom, ktorého dizajn nadväzuje na všestranné vlastnosti. Nízke ťažisko zvýrazňuje športový charakter modelu CUPRA Formentor. Pohľady pozorovateľov automaticky skĺznu k výrazným prvkom zadných partií. Proporcie atraktívnej zadnej časti zvýrazňujú pri pohľade na siluetu vozidla dĺžku kapoty a pôsobivo prezentujú dynamické línie vozidla.
"CUPRA Formentor zaujme krásou svojich proporcií, expresivitou svojich línií, exkluzívnymi povrchmi a jeho vznešenou koncepciou farieb. CUPRA Formentor je pre mňa stelesnením skutočnej vášne", vysvetľuje šéf dizajnér Alejandro Mesonero-Romanos.

Dvojfarebná karoséria pripomína mohutné terénne vozidlo, ale vďaka jeho výnimočnému dizajnu pôsobí jeho silueta elegantne a jemne. Namiesto drsného, tvrdého vzhľadu konvenčného SUV ponúka CUPRA Formentor plynulé línie. Ušľachtilý charakter sa prejavuje v mimoriadnej koncepcii svetiel, ktorá zdôrazňuje jedinečný vzhľad zadnej časti vozidla. Dizajn dotvára exkluzívne modré matné lakovanie karosérie Petrolblau, ktoré prezentuje štúdia.

Nová CUPRA Ateca

Zriedkavo sa spoja rôzne prvky, aby vytvorili niečo nové, legendárne. Tieto výtvory často posúvajú hranice toho, čo je vôbec možné. Provokujú predstavivosť a rozprávajú príbeh o neobyčajnom ľudskom dobrodružstve. Nová CUPRA Ateca zjednocuje tieto prvky. Športový charakter sa tu spája so štýlovou eleganciou. Predstavuje symbol decentného výkonu a harmonického ovládania.

Nová CUPRA Ateca stavia priamo na jedinečnom výkone výbavy CUPRA a zastupuje autentickosť a sebadôveru. Navrhnutá je tak, aby ponúkala priestor a komfort terénneho vozidla, napriek tomu vás nadchne výkonom, ktorý hľadá seberovného. Dynamika v kombinácii s precíznosťou. Neskrotený temperament a kontrolovaná zdržanlivosť. Ateca je oveľa viac ako auto. Je to životný štýl.

Výkonný prezident pre predaj a marketing spoločnosti CUPRA opísal značku takto: "Podnecuje pocit spolupatričnosti, hrdosti, odvahy a odhodlanosti. Má rovnaké vlastnosti ako tie, ktoré tiež zdieľame s našimi zákazníkmi." A v modeli CUPRA Ateca nadobúdajú tieto idey podobu. Prebúdza ich k životu a vytvára z nich niečo veľké, celistvé.

Vďaka tomu je CUPRA Ateca nielen skvelou ideou, ale tiež súčasťou jedinečnej komunity. Pretože my nejdeme s davom. Tvoríme si vlastné pravidlá. Nachádzame veci, ktoré máme radi a vytvárame z nich niečo nové. Nie pre jednotlivca, ale pre každého z nás. Charakteristická je pre nás schopnosť zbaviť sa starodávneho. Preto sme takí dobrí v tom, čo robíme a výsledkom toho je CUPRA Ateca.

Posaďte sa teda za volant vozidla, ktoré predstavuje revolúciu v automobilovom odvetví. Nanovo definuje pojem prémiového vozidla. A neprestáva myslieť inak. Pretože CUPRA Ateca je vytvorená pre skutočných vodičov, nie pre tých, ktorí si myslia, že prestíž je všetko. Toto vozidlo vás baví, a predsa stále sleduje cieľ. Vozidlo, ktoré bolo vyvinuté pre závodný okruh, prezentuje svoj skutočný výkon na ceste. Pre dobrodruhov, ktorí si sami hľadajú svoju cestu.

Plne elektrický model CUPRA Born

CUPRA Born sa stane prvým plne elektrickým modelom

  • Nová CUPRA Born zaujme svojím pozoruhodným vzhľadom
  • Športový charakter prechádza aj do interiéru
  • Nová CUPRA Born sa bude vyrábať v závode Zwickau v Nemecku

Španielska športovo orientovaná značka CUPRA dnes potvrdila príchod nového, plne elektrického modelu na budúci rok. Nový model CUPRA Born má zásadne zmeniť existujúci trh s elektromobilmi. Prvýkrát bol koncept Born predstavený minulý rok na ženevskom autosalóne a žal obdiv za jeho výraznú eleganciu a silný expresívny charakter.

Od štúdie k sériovému vozidlu

Od premiéry na ženevskom autosalóne pokračoval tím dizajnérov značky CUPRA na ďalšom vývoji vozidla, aby ešte intenzívnejšie zvýraznili jeho športový charakter a atraktívny vzhľad. Vychádzajúc z dynamického vzhľadu a modernej techniky, ako je pokrokový hnací mechanizmus, ho vývojoví technici CUPRA jemne doladili. Výsledkom je prvý elektromobil značky: CUPRA Born. Nový model sa bude vyrábať v závode Zwickau v Nemecku.

Wayne Griffiths, člen predstavenstva SEAT pre predaj a marketing a CEO značky CUPRA, uviedol: "CUPRA Born spája všetky atribúty značky CUPRA. Pôvodný koncept sme ďalším vývojom posunuli na novú úroveň. CUPRA Born je dôkazom toho, že elektromobily môžu byť športové a vďaka veľkému dojazdu plne použiteľné v bežnom živote."

CUPRA Born je postavená na platforme MEB koncernu Volkswagen a je vybavená najmodernejšími technológiami - vrátane head-up displeja s funkciou rozšírenej reality a komplexného systému konektivity a infotainmentu s 12-palcovým displejom. Okrem dôrazu na detaily a vysokú kvalitu materiálov venuje značka CUPRA, použitím recyklovaných materiálov v interiéri, osobitnú pozornosť trvalej udržateľnosti modelu. So športovými anatomicky tvarovanými sedadlami a novým volantom s tlačidlami pre aktivovanie jazdných režimov vrátane režimu CUPRA prezentuje CUPRA Born svoj dynamický charakter.

Nová CUPRA Born bude na trh uvedená v roku 2021. Vozidlo kombinuje udržateľnú mobilitu s dynamickým charakterom, ktorý vyžadujú automobiloví nadšenci. CUPRA Born spája jedinečný, exkluzívny dizajn s pokrokovými technológiami a nízkou ekologickou stopou, vďaka jazde s lokálne nulovými emisiami.

CUPRA Tavascan

CUPRA predstavuje svoju víziu športového vozidla budúcnosti štúdiou Tavascan s elektrickým pohonom

  • CUPRA imponuje veľkým SUV kupé, založeným na dynamickom dizajne karosérie, sofistikovanom interiéri a vyspelom pohonnom ústrojenstve
  • Štúdia kombinujúca charizmu SUV s eleganciou športového kupé demonštruje potenciál evolúcie dizajnu značky CUPRA
  • Na pohon slúžia dva elektromotory - jeden na prednej a druhý na zadnej náprave - s celkovým výkonom 225 kW (306 k)
  • Vozidlo skonštruované s využitím stavebnice MEB koncernu Volkswagen má batériu s kapacitou 77 kWh, umožňujúcu dojazd 450 km

V rámci nadchádzajúceho prechodu od konvenčného pohonu do sveta elektrifikácie značka CUPRA nanovo definovala výkonnosť. Po premiére štúdie CUPRA Formentor s pohonom plug-in hybrid na jar tohto roku značka postúpila o krok ďalej víziou plne elektrického športového automobilu v podobe štúdie CUPRA Tavascan.

Jedinečná a špecializovaná značka teraz spojila svoju športovú DNA s najmodernejším elektrickým pohonom a sofistikovaným, emocionálnym, expresívnym dizajnom.

Výsledkom je štúdia CUPRA Tavascan, vozidlo konštruované pre nový segment, v ktorom sa a očakáva rast 15 % ročne - kupé SUV s elektrickým pohonom.

Štúdia Tavascan, ktorá je prvým modelom značky CUPRA s plne elektrickým pohonom, kombinuje siluetu päťdverového crossovera s charizmou SUV a eleganciou športového kupé. Proporcie vozidla determinuje použitý elektrický pohon bez lokálnych emisií.

Meno Tavascan je prevzaté z dediny v Pyrenejach, ktorá sa vyznačuje fascinujúcou scenériou a okolitou prírodou.

"Okrem modelu CUPRA Formentor, ktorý sa začne predávať v roku 2020 spolu s ďalšími dvoma výkonnými modelmi s pohonom plug-in hybrid, sme demonštrovali naše technologické schopnosti vývojom prvého pretekového cestovného automobilu s elektrickým pohonom CUPRA e-Racer. Predstavením štúdie CUPRA Tavascan prenášame túto víziu na cestu a dokazujeme, že aj vysoko výkonné vozidlo môže mať elektrický pohon," povedal Wayne Griffiths, výkonný riaditeľ značky CUPRA.

Hrany exteriéru

Dizajn karosérie kombinuje výkonnosť s efektivitou, čím prináša do segmentu ekologických vozidiel atletický vzhľad a dynamiku. Dizajn prednej časti karosérie zvýrazňuje elektrický pohon osvetleným logom CUPRA, umiestneným nízko v nárazníku, čo vytvára úplne odlišné vizuálne ťažisko. Každý aerodynamický prvok a otvor na vstup vzduchu zvyšuje efektivitu, pretože umožňuje aby vzduch plynulo obtekal karosériu alebo chladil batériu pohonu.

Prúdenie vzduchu je pri štúdii CUPRA elementom zásadného významu. Atleticky modelované blatníky zakrývajú 22-palcové pneumatiky na diskoch z ľahkej zliatiny turbínového tvaru, umožňujúce optimálne obtekanie kolies s minimálnym odporom.

Na zadnej časti karosérie zlepšuje aerodynamiku funkčný difúzor , ktorý súčasne vytvára emocionálny výraz výkonnosti. Dominantným prvkom na zadnej časti karosérie sú zadné skupinové svetlá, vzájomne prepojené po celej šírke a inkorporujúce svietiace červené logo CUPRA v strede.

Štúdia CUPRA Tavascan má karosériu lakovaná sofistikovaným lakom s efektom tekutého kovu. Vonkajší dizajn dopĺňajú farebne zladené karbónové prvky a akcentujú detaily medenej farby.

Vnútorný pokoj

Modelované línie karosérie štúdie reflektuje aj kabína posádky. Interiér kombinuje materiály a technologické koncepcie s otvoreným priestorom, pričom usporiadanie prvkov vytvára perfektnú harmóniu medzi orientáciou na vodiča a komfortom ostatných členov posádky.

Koncepcia interiéru využíva kontrastné farby, štrukturálny karbón a dynamické využitie technológie na vytvorenie odľahčene pôsobiacej kabíny high-end.

Po otvorení dverí posádku privíta difúzne ambientné osvetlenie z LED. Po nastúpení do kabíny vodiča a spolujazdcov obklopí emocionálne prostredie z kože, karbónu a alcantary®.

Štyri samostatné škrupinové sedadlá s integrovanými opierkami hlavy sú potiahnuté kožou s trojrozmernou štruktúrou, prístrojový panel prebieha ako krídlo po prednej časti kabíny, čím umocňuje dojem veľkého priestoru. Vodič má pred sebou displej digitálneho združeného prístroja s uhlopriečkou 31,2 cm (12,3 palca), ktorý dopĺňa displej systému infotainmentu s uhlopriečkou 33 cm (13 palcov) v strede. Tento displej sa dá natočiť aj k spolujazdcovi. Všetci členovia posádky majú k dispozícii najmodernejšiu digitálnu konektivitu.

Výkonový potenciál

Štúdia CUPRA Tavascan prináša jedinečnú víziu vysokej výkonnosti budúcnosti, kombináciou výkonného elektrického pohonu a emocionálneho dizajnu.

Pod atraktívnou karosériou sa skrýva elektrický systém pohonu s vysokým výkonom, tichým chodom a vysokou účinnosťou. Dva elektromotory - jeden na prednej náprave a druhý na zadnej - spolu poskytujú systémový výkon 225 kW (306 k), ktorý sa adaptívne prenáša na všetky kolesá. Štúdia CUPRA Tavascan zrýchľuje z pokoja na tempo 100 km/h za menej ako 6,5 sekundy.

No zrýchlenie je iba jedným z pôsobivých atribútov štúdie. Rovnako pôsobivý je dojazd až 450 km podľa novej metodiky WLTP, ktorý umožňuje lítiovo-iónová akumulátorová batéria pohonu s kapacitou 77 kWh. Pretože vozidlo využíva modulárnu stavebnicu elektromobility MEB koncernu Volkswagen, batéria je umiestnená v podlahe medzi nápravami a nízke ťažisko prispieva k vysokej dynamike jazdy.

Štúdia CUPRA Tavascan bude mať svetovú výstavnú premiéru na budúci týždeň na autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom.