Prichádza ŠKODA KODIAQ SCOUT

Prichádza ŠKODA KODIAQ SCOUT

ŠKODA pokračuje vo svojej ofenzíve v segmente SUV. Na Medzinárodnom autosalóne v Ženeve (7.-19. marca 2017) predstaví česká automobilka model ŠKODA KODIAQ SCOUT - nový modelový variant s dizajnovými a technickými úpravami pre jazdu mimo spevnenej cesty. Drsný a robustný vzhľad podčiarkujú strieborné dizajnové prvky vrátane výrazných líšt v prednej a zadnej časti automobilu. K výnimočnému vzhľadu prispievajú aj špeciálne pre tento variant navrhnuté 19-palcové kolesá z ľahkej zliatiny. Nový KODIAQ SCOUT bude k dispozícii s 2 benzínovými a 2 naftovými motormi, kombinovanými s pohonom všetkých kolies.

S dĺžkou 4,70 metra, až siedmimi miestami na sedenie a najväčším interiérom a batožinovým priestorom vo svojej triede, oslávi ŠKODA KODIAQ SCOUT svoju ostro sledovanú svetovú premiéru. Dizajn modelu odráža výtvarnú identitu značky a predstavuje zmes emocionality a racionality. ŠKODA KODIAQ SCOUT so svojimi typickými identifikačnými znakmi vyžaruje robustnosť a silu.

Design - strieborná farba ako výraz silného charakteru

Okrem špecifických ochranných prvkov na oboch nárazníkoch je ŠKODA KODIAQ SCOUT vybavená sklami s vyšším stupňom tónovania od stĺpika B dozadu. Strieborné prvky zvýrazňujú mohutný vzhľad a robustný charakter nového veľkého SUV českej automobilky. Sebavedomý dizajn automobilu podčiarkujú tiež štandardne dodávané Full LED predné svetlomety a hmlovky.

Maska chladiča je zasadená do strieborného rámčeka. V rovnakom odtieni sú riešené aj strešné nosiče, kryty vonkajších spätných zrkadiel, rámčeky okolo bočných okien a predné aj zadné ochranné prvky pod nárazníkmi, ktoré sú opticky rozdelené na tri časti.

Pre bočné siluety automobilu ŠKODA KODIAQ sú charakteristické krátke previsy, rýchlo klesajúca a kontúrou D-stĺpika opticky predĺžená línia strechy s ustupujúcou zadnou časťou. ŠKODA KODIAQ SCOUT je vybavená 19-palcovýmim kolesami, špeciálne navrhnutými pre tento variant. Na predných blatníkoch a na veku odkladacej schránky pred sedadlom spolujazdca je plaketa s označením modelu.

Výbava

ŠKODA KODIAQ SCOUT má v sériovej výbave funkciu Offroad, ktorá stlačením tlačidla mení režim fungovania pohonu 4×4, paket pre zlé cesty s ochranou motora a ostatných dôležitých súčastí pod podlahou automobilu. Nechýbajú parkovacie senzory vpredu aj vzadu. Veľkorysá sériová výbava zahŕňa aj voľbu jazdného profilu (Normal, Sport, Eco, Comfort, Individual, Snow), ktorý ovplyvňuje reakciu motora, automatickú prevodovku, posilňovač riadenia, klimatizáciu a prípadne adaptívny podvozok DCC. Režim Snow prispôsobuje funkciu systémov ABS, ASR, ACC (ak je súčasťou výbavy) a riadiacu jednotku motora podľa konkrétnych podmienok zasneženej alebo klzkej vozovky.

V interiéri je automobil vybavený multifunkčným volantom, ambientným LED-osvetlením v desiatich odtieňoch, sedadlami, potiahnutými materiálom Alcantara s logom KODIAQ, výplňami dverí v dekore Alcantara, pedálmi z ušľachtilej ocele, textilnými kobercami a logom KODIAQ na predných prahových lištách. Komfort posádky vylepšuje elektricky nastaviteľné sedadlo vodiča, bezkľúčový systém KESSY, farebný MaxiDOT displej a zadná parkovacia kamera.

Ponuka motorov

ŠKODA KODIAQ SCOUT prichádza s dvomi benzínovými a dvomi naftovými motormi:

1,4 TSI/110 kW (150 k) 4×4, maximálna rýchlosť 197 km/h, 0-100 km/h za 9,8 s, kombinovaná spotreba 6,8 l/100 km, 153 g CO2/km
2,0 TSI/132 kW (180 k) 4×4, maximálna rýchlosť 207 km/h, 0-100 km/h za 8,0 s, kombinovaná spotreba 7,3 l/100 km, 168 g CO2/km
2,0 TDI/110 kW (150 k) 4×4, maximálna rýchlosť 197 km/h, 0-100 km/h za 9,5 s, kombinovaná spotreba 5,3 l/100 km, 139 g CO2/km
2,0 TDI/140 kW (190 k) 4×4, maximálna rýchlosť 210 km/h, 0-100 km/h za 8,9 s, kombinovaná spotreba 5,7 l/100 km, 150 g CO2/km

Pohon 4×4

Srdcom pohonu 4×4 je elektronicky riadená lamelová spojka, ktorá je s cieľom optimálneho rozloženia hmotnosti umiestnená hneď pred zadným diferenciálom, teda na konci kardanového hriadeľa. Systém pohonu všetkých kolies pracuje rýchlo a inteligentne, jeho riadiaca jednotka permanentne prepočítava optimálny hnací moment pre zadnú nápravu. V bežnej prevádzke, najmä pri nízkom zaťažení alebo pri brzdení motorom, posiela riadiaca jednotka maximum hnacieho momentu na kolesá prednej nápravy, čím znižuje spotrebu paliva. ŠKODA KODIAQ SCOUT sa aj na nespevnených cestách cíti ako doma. So svetlou výškou 194 mm dobre prekonáva aj väčšie nerovnosti. Jeho prechodový uhol je 19,7 stupňa, vďaka krátkym previsom vykazujú hodnoty predného a zadného nájazdového uhla 22,0, resp. 23,1 stupňa. Sériovo dodávaný paket pre zlé cesty chráni pred poškodením motor, podlahu a rôzne pod ňou uložené elektrické vedenia a káble.

Tam, kde bežná cesta končí, môže vodič jednoduchým stlačením tlačidla navoliť režim Offroad. Na želanie dodávané tlmiče DCC upravia charakteristiku a mierne sa spomalí reakcia plynového pedála. Systém ABS sa nastaví tak, aby využil tzv. klinový efekt, tj. dlhším blokovaním brzdeného kolesa si pred sebou nahrnie materiál a tým vytvorí klin. Pre zlepšenie trakcie v režime Offroad dovoľuje systém ASR určitý preklz a elektronická uzávierka diferenciálu EDS reaguje rýchlejšie. V prípade potreby sa aktivuje asistent pre rozjazd do kopca, resp. asistent pre zjazd svahu, ktorý samočinne udržiava konštantnú, vodičom zvolenú rýchlosť automobilu.

Asistenčné systémy

So širokou ponukou asistenčných systémov definujú všetky varianty modelu.

ŠKODA KODIAQ nové hranice vo svojej triede. K novinkám patrí asistent pre cúvanie s prívesom, Blind Spot Detect (varuje pred autami v mŕtvom uhle) a Rear Traffic Alert (sleduje napr. pri cúvaní z parkovacieho miesta premávku za vozidlom a vedľa neho). Crew Protect Assist (pri hrozbe nehody zavrie okná a strešné okno, taktiež predopne bezpečnostné pásy na predných sedadlách) je prepojený s vylepšeným systémom Front Assist vrátane funkcie núdzovej brzdy City a prediktívnej ochrany chodcov. Funkcie parkovacieho asistenta boli vylepšené. Novinkou pre značku ŠKODA je tiež systém Area View. Vďaka širokouhlým objektívom kamier, integrovaných do prednej, aj zadnej časti automobilu a v krytoch vonkajších spätných zrkadiel, sa na palubnom monitore zobrazujú zábery z bezprostrednej vzdialenosti automobilu. Je medzi nimi aj virtuálny pohľad zhora a 180-stupňové zábery. To všetko uľahčuje riadenie automobilu v neprehľadných situáciách alebo v náročnejšom teréne.

Infotainment a ŠKODA Connect

Na palube nového veľkého SUV ŠKODA KODIAQ SCOUT nájdeme všetky moderné systémy infotainmentu. Kapacitné dotykové displeje sú vyrobené v sklenenom dizajne. Vrcholný infotainment a navigačný systém Columbus disponuje displejom s uhlopriečkou 9,2 palca, k dispozícii je WLAN-Hotspot a LTE-modul. Súčasťou sériovej výbavy ŠKODA Connect - Care Connect je okrem proaktívneho servisu a vzdialeného prístupu aj automatické tiesňové volanie eCall. Moderný infotainment s navigáciami ideálne dopĺňajú online mobilné služby ŠKODA Connect - Infotainment Online. Služby ŠKODA Connect definujú nové parametre v oblasti navigácie, zábavy i asistencie a možno ich konfigurovať pomocou domáceho počítača alebo mobilnej aplikácie.

Svetová premiéra na autosalóne v Ženeve

Debut bude mať ŠKODA KODIAQ SCOUT na medzinárodnom autosalóne v Ženeve. Najvýznamnejší svetový autosalón bude pre verejnosť otvorený od 9. do 19. marca 2017. V hale 2 na prvom poschodí výstaviska Palexpo predstaví česká automobilka okrem nového modelového variantu veľkého SUV aj celý rad ďalších noviniek.