ŠKODA CITIGO s novým dizajnom

ŠKODA CITIGO s novým dizajnom

ŠKODA Citigo príde na jar 2017 s rozsiahlou modernizáciou dizajnu exteriéru a prepracovaným interiérom. Model sa predstaví s novým tvarom kapoty, maskou chladiča a nárazníkmi, nové sú aj hmlové svetlomety s voliteľnou Corner funkciou. Nový vzhľad dopĺňajú špeciálne navrhnuté, a pre výbavu Style voliteľne dodávané, pätnásťpalcové kolesá z ľahkých zliatin. Najmenší automobil značky ŠKODA presvedčí svojou veľkorysou ponukou priestoru, skvelou prehľadnosťou, vysokou úrovňou bezpečnosti a radom Simply Clever riešení. Tradične ponúkne mimoriadne výhodný pomer ceny a hodnoty. Premiéra modernizovaného modelu ŠKODA CITIGO bude na medzinárodnom autosalóne v Ženeve.

ŠKODA CITIGO narástla o 34 mm do dĺžky na 3 597 mm. Ostatné vonkajšie rozmery - šírka 1 645 mm (pre 5-dverový variant) a výška 1 478 mm - ostali nezmenené. Vďaka veľkorysému rázvoru 2 420 mm vytvorili konštruktéri interiér, ktorý ponúka dostatok priestoru aj cestujúcim na zadných sedadlách. ŠKODA CITIGO je dôkazom toho, že aj veľmi malé automobily môžu byť priestranné. Medzi najlepšie hodnoty medzi konkurentmi patrí objem batožinového priestoru 251 litrov. Po sklopení zadných sedadiel vzrastie objem až na 951 litrov.

ŠKODA CITIGO je dokonalý automobil pre mestskú mobilitu: je kompaktný a priestranný zároveň, hospodárny a súčasne agilný, atraktívny, bezpečný a vybavený radom Simply Clever detailov.

ŠKODA CITIGO bude dostupná vo výbavách Active, Ambition a Style. K dispozícii bude aj variant ŠKODA CITIGO MONTE CARLO.

Typický ŠKODA dizajn a nová predná časť

Predná časť modelu ŠKODA CITIGO bola dôkladne prepracovaná: nová kapota, nová maska chladiča v typickom dizajne značky ŠKODA, upravený nárazník a pozmenené hmlové svetlá dodávajú automobilu nový svieži vzhľad. Zatmavené zadné skupinové svetlá sú teraz k dispozícii aj pre výbavu Ambition. Od výbavy Ambition je k dispozícii ColourConcept so strechou a krytmi spätných zrkadiel v bielej alebo čiernej farbe.

Predné svetlomety disponujú od výbavy Ambition LED svetlom pre denné svietenie, pre výbavu Active je tento prvok na želanie. Hmlové svetlá môžu byť voliteľne vybavené Corner funkciou.Vďaka nej automobil na križovatkách osvieti priestor, do ktorého vodič mieri.

Ponuka možností individualizácie automobilu je doplnená o nové pätnásťpalcové kolesá z ľahkých zliatin v striebornej a antracitovej kombinácii pre výbavu Style a nový odtieň vrchného laku vo farbe zelená Kiwi.

Malé auto - veľká bezpečnosť

O vysokú úroveň bezpečnosti sa popri celom rade prvkov aktívnej bezpečnosti stará aj automatický brzdový asistent City Safe Drive. Voliteľná funkcia núdzovej brzdy pomáha zabraňovať kolíziám v mestskej premávke. Asistent sa aktivuje automaticky pri rýchlostiach od 5 do 30 km/h. Laserový senzor v čelnom okne skenuje oblasť desiatich metrov pred automobilom. V prípade hroziacej kolízie - ak vodič nezareaguje – sa pripraví brzdová sústava a zvýši sa citlivosť hydraulického brzdového asistenta. V prípade potreby systém naplno zabrzdí až do zastavenia automobilu alebo - ak vodič nebrzdí s dostatočnou intenzitou - ho podporí plným brzdným účinkom. City Safe Drive tak v závislosti na rýchlosti a konkrétnej situácii môže kolízii zabrániť úplne alebo aspoň podstatne zmierniť jej intenzitu.

Výbava

Interiér automobilu ŠKODA CITIGO zaujme svojím jasným a prehľadným prevedením a usporiadaním palubných prístrojov. Po prepracovaní sa interiér modelu ŠKODA CITIGO predstavuje v ešte kvalitnejšej a funkčnejšej podobe. Združený prístrojový panel s tachometrom, otáčkomerom a ukazovateľom stavu paliva má nový dizajn a je k dispozícii v dvoch rôznych verziách. Sedadlá s integrovanou opierkou hlavy zaisťujú dobré bočné vedenie a na voliteľne dodávanom kožou obšitom multifunkčnom volante je možné ovládať aj rádio a telefón bez toho, aby vodič pustil volant z rúk. Automatická klimatizácia sa postará o príjemnú teplotu. Na želanie sa dodáva displej Maxi DOT s vysokým rozlíšením, ako aj svetelný a dažďový senzor.

Infotainmenty Blues a Swing ponúkajú veľa možností pripojenia - od AUX-IN cez slot na SD-karty až po USB-konektor. Swing ponúka farebný displej, šesť reproduktorov a Bluetooth pripojenie. Systém tak možno prepojiť so smartfónom, ktorý sa uchytí do špeciálneho držiaka na palubnej doske. Aplikácia pre operačné systémy iOS a Android slúži k navigácii, zobrazeniu jazdných dát, handsfree telefonovaniu, sledovaniu jazdných parametrov, ale aj na počúvanie reprodukovanej hudby a rádia.

Funkčnosť mestského automobilu podčiarkuje rad praktických riešení v interiéri. Odkladacie priestory v stredovej konzole a v schránke pred sedadlom spolujazdca, držiaky fliaš (až v objeme jedného litra) a držiaky nápojových pohárikov sú rovnako praktické, ako držiaky multimediálnych zariadení v stredovom paneli. Sieťky v batožinovom priestore a praktické sieťové vrecká na predných sedadlách ponúkajú priestor na uloženie rôznych drobností.

Move & Fun

Aplikácia Move & Fun, ktorá je k dispozícii pre smartfóny s operačným systémom iOS a Android, ponúka ďalšie možnosti pre využitie dodatočných funkcií. Mobilný telefón sa najprv upevní do držiaka, a tým sa nadviaže spojenie so systémom infotainmentu na báze Bluetooth . Následne sa užívateľ prostredníctvom ovládacieho systému automobilu dostane aj ku kontaktom a playlistu uložených v telefóne. Palubný počítač poskytuje údaje o spotrebe paliva a ďalšie užitočné informácie. Funkcia DriveGreen aplikácie Move & Fun pomáha vodičovi dosiahnuť hospodárny štýl jazdy. Neoddeliteľnou súčasťou aplikácie Move & Fun je tiež navigácia.

Simply Clever riešenia

K množstvu Simply Clever detailov patrí aj dáždnik pod sedadlom spolujazdca, rad odkladacích a úložných priestorov, držiak na nápoje alebo smartfón, háčik na tašku v priehradke pred sedadlom spolujazdca alebo praktická sieťka v batožinovom priestore.

Ponuka motorov

Paletu pohonných jednotiek modelu ŠKODA CITIGO tvoria tri moderné trojvalcové motory - dva benzínové a jeden s úpravou pre prevádzku na zemný plyn alebo benzín. Agregáty s objemom 1,0 litra, uložené vpredu naprieč, poháňajú predné kolesá. Motory sa aj napriek malému zdvihovému objemu vyznačujú vysokým krútiacim momentom pri nízkej hladine hluku.

Základným agregátom je motor 1,0 MPI s výkonom 44 kW (60 k) a krútiacim momentom 95 Nm pri 3.000 min-1. ŠKODA CITIGO s ním z 0 na 100 km/h akceleruje za 14,4 s a dosahuje maximálnu rýchlosť 162 km/h.

Pri motore 1,0 MPI s výkonom 55 kW (75 k) je k dispozícii rovnaké maximum krútiaceho momentu (95 Nm pri 3.000 min-1). ŠKODA CITIGO s touto motorizáciou dosiahne rýchlosť 100 km/h z pokoja za 13,5 s a dosahuje najvyššiu rýchlosť 173 km/h.

K dispozícii je tiež motor poháňaný zemným plynom alebo benzínom - variant 1,0 G-TEC. Trojvalec upravený pre plynový pohon má výkon 50 kW (68 k). Zrýchlenie z 0 na 100 km/h dosiahne automobil za 16,3 s a maximálna rýchlosť je deklarovaná na 165 km/h, pričom priemerná spotreba je iba 4,5 m3 zemného plynu na 100 km. Emisie CO2 na kilometer jazdy sú pritom na úrovni iba 82 gramov.

Štart objednávok inovovaného modelu CITIGO na Slovensku začne v apríli, prvé automobily prídu k zákazníkom začiatkom júna 2017.