Nové Audi A5 a S5 Coupé

Nové Audi A5 a S5 Coupé

Športová elegancia – nové Audi A5 a S5 Coupé
• Svetová premiéra: nový dizajnérsky kus z Ingolstadtu
• Výkonné šesťvalcové agregáty pre väčší pôžitok z jazdy
• High-tech v interiéri s Audi virtual cockpit a Audi connect

Modelom A5 v roku 2007 Audi prinieslo revolúciu do svojej strednej triedy. Značka z Ingolstadtu vytvorila dizajnérske umelecké dielo, ktoré si okamžite získalo fanúšikov na celom svete. O deväť rokov neskôr teraz prichádza druhá generácia – s novým, vybrúseným dizajnom a prvkami high-tech vo všetkých oblastiach. Nová generácia A5 Coupé* je atletická, športová a elegantná. Jej dizajn je skĺbený s detailne vyladenou aerodynamikou. Pod kabátom karosérie A5 prináša kompletne novo vyvinutý podvozok, výkonné motory, ako aj inovatívne prvky infotainmentu a asistenčné systémy.

Ako je možné urobiť dizajnérske umelecké dielo ešte krajším? Touto otázkou sa dizajnéri Audi zaoberali niekoľko rokov. Výsledok je presvedčivý: nové Audi A5 Coupé je svieže, moderné a výrazné. Súčasne zostáva verné svojim génom a aj v novej generácii pokračuje v športovo-elegantnom charaktere. Najlepším príkladom je bočná línia v tvare vlny, ktorá determinovala už predchodcu a ktorá má teraz trojrozmerné vyhotovenie. Precízne vykreslená línia s energickým klenutím nad blatníkmi zvýrazňuje všetky štyri kolesá – poukaz na pohon všetkých kolies quattro.

Perfektne vyvážené proporcie s dlhou kapotou motora, pretiahnutým rázvorom a krátkymi prevismi karosérie zvýrazňujú športovosť nového A5 Coupé. Plasticky tvarovaná jednodielna maska chladiča je výrazne nižšia a širšia ako pri predchádzajúcej generácii. Zadné skupinové svetlá z LED a na želanie dodávané reflektory z LED alebo Matrix LED s dynamickými smerovými svetlami robia špičkovú technológiu viditeľnú aj v noci.

Motory
Nové Audi A5 Coupé sa v Nemecku začne predávať s piatimi motormi – dvoma benzínovými TFSI a troma naftovými TDI. Všetky motory majú výrazne zvýšený výkon – leží v pásme od 140 kW (190 k) do 210 kW (286 k). V porovnaní s predchádzajúcou generáciou majú motory až o 17 percent vyšší výkon, pričom spotreba paliva klesla až o 22 percent. Všetky agregáty kombinujú vysokú účinnosť so športovou výkonovou charakteristikou a vysokou kultúrou chodu – to platí zvlášť pre obidva šesťvalce 3.0 TDI.

Audi S5 Coupé so svojim novo vyvinutým motorom 3.0 TFSI jazdí vo vlastnej lige. Agregát V6 je športový motor s vysokou účinnosťou. Z objemu presne 2.995 cm3 šesťvalec prepĺňaný turbokompresorom dosahuje výkon 260 kW (354 k), čo je o 15 kW (21 k) viac ako predchodca prepĺňaný mechanickým kompresorom.

Prevodové ústrojenstvo
V novom Audi A5 Coupé je pre každý motor k dispozícii optimálna prevodovka: 6-stupňová manuálna prevodovka a 7-stupňová prevodovka S tronic s dvoma spojkami sa používajú pri štvorvalcových agregátoch a pri motore 3.0 TDI s výkonom 160 kW (218 k) v kombinácii s pohonom predných kolies, resp. pohonom všetkých kolies quattro. Osemstupňová automatická prevodovka tiptronic je vyhradená pre špičkový motor TDI s výkonom 210 kW (286 k) a pre motor S5*. Obidva agregáty sa sériovo dodávajú s pohonom všetkých kolies quattro. Na želanie Audi pri týchto motoroch montuje športový diferenciál zadnej nápravy, ktorý zvyšuje jazdnú dynamiku a presnosť ovládania.

Po prvý raz je k dispozícii aj nový systém pohonu všetkých kolies quattro s technológiou ultra. Aktuálne sa dá kombinovať so štvorvalcovými motormi TFSI a TDI s manuálnou prevodovkou. Systém, optimalizovaný pre maximálnu účinnosť v oblasti trakcie a jazdnej dynamiky, nevytvára nijaký subjektívny rozdiel oproti permanentným systémom.

Podvozok
Kompletne novo vyvinutý podvozok patrí k silným stránkam Audi A5 Coupé. Poskytuje vodičovi optimálny komfort pri vysokej miere agility. Vďaka tomu A5 zvláda tesné, kľukaté horské cesty rovnako suverénne ako dlhé jazdy po diaľnici. Na želanie Audi montuje podvozok s reguláciou charakteristiky tlmičov pruženia. Tento systém je zahrnutý do systému regulácie jazdnej dynamiky Audi drive select. Vodič môže základnú charakteristiku podvozka nastavovať v niekoľkých stupňoch.

Aj elektromechanický posilňovač riadenia patrí k novo vyvinutým prvkom u Audi. Intenzita podporného účinku sa mení podľa rýchlosti jazdy, čím vodičovi poskytuje vysoko presnú spätnú väzbu. Na želanie Audi montuje dynamické riadenie, ktoré mení svoj prevod podľa rýchlosti a uhla natočenia volantu.

Karoséria
Oproti predchádzajúcemu modelu je nové Audi A5 Coupé výrazne efektívnejšie. Veľký podiel na tom má zníženie hmotnosti a premyslená aerodynamika. Konštruktérom sa podarilo znížiť pohotovostnú hmotnosť až o 60 kilogramov. Karoséria je vďaka inteligentnej kombinácii materiálov a ľahkej konštrukcii jedna z najľahších v segmente. Na jeho čele je A5 Coupé aj v oblasti aerodynamiky s hodnotou koeficientu aerodynamického odporu 0,25.

Interiér
Zväčšené rozmery a predĺžený rázvor prispeli k zväčšeniu vnútorného priestoru kabíny. Vodič a spolujazdec vpredu majú k dispozícii veľkorysý priestor. Horizontálna architektúra prístrojového panelu a priebežný pás mriežok ventilácie podporujú pocit priestrannosti. Nekompromisná kvalita vypracovania interiéru je typická pre Audi. Hodnotné materiály v rozličných farbách vytvárajú osobité príjemné prostredie a podčiarkujú charakter premium kupé Audi strednej triedy. Na želanie môže byť interiér osvetlený náladovým osvetlením s 30 nastaviteľnými farebnými tónmi. Aj v oblasti aeroakustiky nové Audi A5 Coupé posúva latku na novú úroveň vo svojej triede. Akustický komfort sa približuje k modelom luxusnej triedy.

Batožinový priestor má základný objem 465 litrov, čo je o 10 litrov viac ako u predchodcu. Zadné operadlo je delené v pomere 40:20:40 percent a dá sa ľahko sklopiť dopredu páčkami v batožinovom priestore. Na želanie Audi montuje do dvojdverového kupé bezkontaktné otváranie veka batožinového priestoru pomocou gesta – pohybu nohy pod zadným nárazníkom. Na želanie dodávané ťažné zariadenie je sklopné a odisťuje sa elektricky stlačením gombíka.

Prístroje a ovládanie
Po prvý raz je pre A5 Coupé na želanie k dispozícii plne digitálny združený prístroj Audi virtual cockpit – monitor TFT s uhlopriečkou 31,2 cm (12,3 palca) a rozlíšením 1.440 x 540 pixlov. V kombinácii s navigačným systémom MMI Navigation plus, vybaveným monitorom s uhlopriečkou 21 cm (8,3 palca) na stredovej konzole, tvorí centrálnu informačnú jednotku. Stredobodom terminálu MMI je kruhový kombinovaný otočný/tlačidlový ovládač. Na svojej hornej ploche ma dotykovú plôšku Touchpad, ktorá slúži na zadávanie znakov a ovládanie gestami pomocou viacerých prstov – vodič môže takýmto spôsobom napríklad meniť mierku mapy. Kompletná ovládacia logika systému MMI sa orientuje na aktuálne smartfóny, vrátane inteligentného textového vyhľadávania. Nové, prirodzené hlasové ovládanie reaguje aj na vstupy z bežnej reči – napríklad: „Chcem hovoriť s Petrom.“

Infotainment a Audi connect
Keď si zákazník objedná navigačný systém MMI Navigation plus, dostane automaticky hardvérový modul Audi connect a Audi connect SIM – pevne v automobile zabudovanú SIM kartu. Prostredníctvom nich sa nové Audi A5 Coupé cez super rýchlu sieť LTE pripája na internet. Využívanie rozmanitých služieb Audi connect je prvé tri roky po registrácii vozidla bezplatné – rovnako v Nemecku ako aj vo väčšine európskych štátov, kde sa v prípade potreby systém automaticky naladí na príslušného národného operátora služieb Audi connect.

Nezávisle od integrovaných služieb Audi connect si zákazník môže objednať doplnkové balíky dát pre individuálne využívanie internetu prostredníctvom hotspotu WLAN. Vtedy môžu všetci spolujazdci až s ôsmimi koncovými zariadeniami surfovať po internete a využívať e-mail za atraktívnych tarifných podmienok.

Okrem toho si majiteľ Audi A5 môže objednať balík služieb Audi connect Notruf & Service. Zahŕňa funkcie ako automatické volanie záchranného dispečingu pri havárii, online volanie asistenčnej služby, koordinácia príjmu do servisu Audi Servicetermin online, ako aj diaľkové ovládanie rozličných funkcií vozidla prostredníctvom aplikácie MMI connect App zo smartfónu, hodiniek Smartwatch alebo pri Apple TV Generation 4 z televízneho prijímača v domácnosti. Patrí k nim napríklad zamknutie a odomknutie automobilu, vyvolanie pozície zaparkovaného vozidla alebo vyvolanie informácií o aktuálnom technickom stave vozidla.

Na želanie rozhranie Audi smartphone interface s funkciami Apple Car Play a Android Auto umožňuje optimálnu integráciu smartfónu do vozidla. Príplatková odkladacia schránka Audi phone box v stredovej lakťovej opierke bezdrôtovo pripája mobilný telefón na vonkajšiu anténu vozidla a umožňuje induktívne nabíjanie podľa štandardu Qi. Pre náročných fanúšikov kvalitnej reprodukcie hudby je k dispozícii Bang & Olufsen Sound System s trojrozmerným (3D) priestorovým ozvučením kabíny.

Asistenčné systémy
Inteligentná kombinácia rozličných technológií zvyšuje bezpečnosť, komfort a efektivitu nového Audi A5 Coupé. Súčasne Audi robí ďalší krok smerom k pilotovanej jazde. Široká ponuka inovatívnych asistenčných systémov vytvára nové meradlo v segmente. V porovnaní s predchádzajúcim modelom sú skoro všetky systémy úplne nové alebo výrazne zdokonalené.

Prediktívny asistent úspornej jazdy pomáha vodičovi pri šetrení paliva, Audi active lane assist ho podporuje pri udržiavaní jazdného pruhu a tempomat adaptive cruise control Stop&Go vrátane asistenta pre jazdu v dopravnej zápche ho odľahčuje v extrémne hustej premávke. Parkovací asistent, asistent pre priečnu premávku, výstraha pri vystupovaní, asistent pre vyhýbanie a odbočovací asistent, ako aj systémy Audi pre sense sú novinkami, ktoré poskytujú dôležité služby pre bezpečnosť. Ponuku dopĺňa rozoznávanie dopravných značiek na báze kamery.

Nové Audi A5 Coupé sa začne predávať na jeseň tohto roka v Nemecku a ďalších európskych štátoch. Oproti predchádzajúcemu modelu je sériové vybavenie ešte bohatšie. Obsahuje okrem iného bi-xenónové reflektory s dennými svetlami z LED a zadné skupinové svetlá z LED, vnútorné osvetlenie z LED, Audi MMI Radio plus s farebným monitorom MMI s uhlopriečkou 17,8 cm (7 palcov), integrovaným modulom Bluetooth a zásuvkou USB na nabíjanie mobilného telefónu, 3-ramenný multifunkčný kožený volant (pri prevodovke S tronic s páčkami na manuálne radenie), podávače predných bezpečnostných pásov s výškovým nastavovaním, systém regulácie jazdnej dynamiky Audi drive select a bezpečnostný systém Audi pre sense city.

Nové línie vybavenia poskytujú široké možnosti individualizácie – v interiéri ako aj na karosérii. Okrem základnej verzie sú na výber línie sport a design. Okrem toho sú k dispozícii komplety S line Sportpaket a Audi design selection na hodnotnú individualizáciu, predovšetkým v interiéri. Zvlášť dynamický vonkajší vzhľad dodáva vozidlu komplet S line Exterieurpaket.

Audi S5 Coupé
Z 0 na 100 km/h za 4,7 sekundy – nové Audi S5 Coupé kombinuje emocionálnu eleganciu s jazdnými výkonmi športového automobilu. Jeho novo vyvinutý motor V6 3.0 TFSI prepĺňaný turbokompresorom dosahuje výkon 260 kW (354 k) a uspokojí sa so 7,3 litra benzínu na 100 kilometrov. Expresívnejší vonkajší dizajn a špecifické detaily modelov S v interiéri podčiarkujú dynamický charakter dvojdverového športového kupé od Audi.

Ďalšie informácie k Audi A5 a Audi S5 Coupé nájdete v online magazíne Audi A5 illustrated.