Prichádza ŠKODA KODIAQ SPORTLINE

Prichádza ŠKODA KODIAQ SPORTLINE

Na medzinárodnom autosalóne v Ženeve (7.-19. marca 2017) predstaví česká automobilka ďalší atraktívny a dynamický variant svojho nového SUV – model ŠKODA KODIAQ SPORTLINE. Exteriérové a interiérové prvky navrhli dizajnéri špeciálne pre tento športovo ladený variant. ŠKODA KODIAQ SPORTLINE bude k dispozícii s 2 benzínovými a 2 naftovými motormi.

Individuálna úprava exteriéru a interiéru modelu ŠKODA KODIAQ SPORTLINE zdôrazňuje najmä agilitu a dynamiku. Nový variant modelu kombinuje jedinečný štýl s radom univerzálnych predností automobilu ŠKODA KODIAQ. S dĺžkou 4,70 m ponúka aj v športovo ladenom variante až sedem miest na sedenie, najväčší interiér a batožinový priestor vo svojej triede. Vzhľad nového všestranného automobilu odráža dizajnovú identitu značky a prináša vyváženú kombináciu emócií a racionality. Nová ŠKODA KODIAQ SPORTLINE okrem toho kladie dôraz aj na intenzívne potešenie z jazdy.

Dynamický vzhľad zvýrazňujú čierne dizajnové prvky

Čiernymi lakovanými prvkami karosérie a špeciálnou výbavou zvýrazňuje ŠKODA KODIAQ SPORTLINE dynamické zameranie. Maska chladiča, strešné nosiče, kryty vonkajších spätných zrkadiel a rámčeky okolo bočných okien sú čierne. Sklo piatych dverí a bočné sklá od stĺpika B dozadu majú štandardne vyšší stupeň tónovania. Pri pohľade zozadu je dominantná tenká strieborná lišta, integrovaná v spodnej časti nárazníka.

Pre bočné siluety automobilu ŠKODA KODIAQ sú charakteristické krátke previsy, rýchlo klesajúca a kontúrou D-stĺpika opticky predĺžená línia strechy a ustupujúca zadná časť. V prípade modelu ŠKODA KODIAQ SPORTLINE sú bočné ochranné lišty lakované vo farbe automobilu. Auto má v sériovej výbave 19-palcové kolesá z ľahkých zliatin v špeciálnom dizajne. K dispozícii sú voliteľne aj 20-palcové kolesá. Na predných blatníkoch je umiestnená plaketa s označením modelu.

Výbava modelu ŠKODA KODIAQ SPORTLINE

ŠKODA KODIAQ SPORTLINE má vo výbave športové sedadlá (u vodiča elektricky nastaviteľné a s pamäťou) s poťahmi z materiálu Alcantara a strieborným stehom. Športový charakter zvýrazňuje multifunkčný volant, ktorý je rovnako ako hlavica riadiacej páky potiahnutý kožou, hliníkové kryty pedálov a aj nové ukazovatele preťaženia, plniaceho tlaku turbodúchadla, aktuálneho výkonu motora, teploty oleja a chladiacej kvapaliny, ktoré môže vodič sledovať na displeji.

Súčasťou bohatej štandardnej výbavy je aj voľba jazdného profilu (Normal, Sport, Eco, Comfort, Individual, Snow), ktorý ovplyvňuje riadenie, odozvu plynového pedála, automatickú prevodovku a klimatizáciu. Okrem toho má ŠKODA KODIAQ SPORTLINE v sériovej výbave napríklad elektricky nastaviteľné a sklopné vonkajšie spätné zrkadlá s automatickým stmievaním, pamäťou a funkciou Boarding Spot (svetlo vo vonkajšom spätnom zrkadle osvetľujúce nástupný priestor), vnútorné spätné zrkadlo s dažďovým senzorom a funkciou automatického stmievania, displej Maxi DOT, LED-ambientné osvetlenie interiéru v desiatich odtieňoch, logo KODIAQ na prahových lištách, dekor interiéru v štýle „Sport", dekoračné interiérové prvky z materiálu Alcantara a koberčeky so strieborným stehom.

Ponuka motorov

ŠKODA KODIAQ SPORTLINE prichádza s 2 benzínovými a 2 dieselovými motormi:

1,4 TSI/110 kW (150 k) DSG/MP 4×4/DSG 4x4, maximálna rýchlosť 197 km/h, 0-100 km/h za 9,8 s, kombinovaná spotreba 6,8 l/100 km, 153 g CO2/km
2,0 TSI/132 kW (180 k) DSG 4×4, maximálna rýchlosť 207 km/h, 0-100 km/h za 8,0 s, kombinovaná spotreba 7,3 l/100 km, 168 g CO2/km
2,0 TDI/110 kW (150 k) DSG/MP 4×4/DSG 4x4, maximálna rýchlosť 197 km/h, 0-100 km/h za 9,5 s, kombinovaná spotreba 5,3 l/100 km, 139 g CO2/km
2,0 TDI/140 kW (190 k) 4×4, maximálna rýchlosť 210 km/h, 0-100 km/h za 8,9 s, kombinovaná spotreba 5,7 l/100 km, 150 g CO2/km

Systém pohonu všetkých kolies

ŠKODA KODIAQ SPORTLINE má v štandardnej výbave pohon všetkých kolies. Systém pohonu všetkých kolies pracuje rýchlo a inteligentne, jeho riadiaca jednotka permanentne prepočítava optimálny hnací moment pre zadnú nápravu. V bežnej prevádzke, najmä pri nízkom zaťažení alebo pri brzdení motorom, posiela riadiaca jednotka maximum hnacieho momentu na kolesá prednej nápravy, čím znižuje spotrebu.

Jazdné vlastnosti

ŠKODA KODIAQ SPORTLINE je k dispozícii s adaptívnym podvozkom DCC (Dynamic Chassis Control). Elektronicky regulované tlmiče môže vodič nastaviť v režimoch Comfort, Normal, Sport. Pohon všetkých kolies zabezpečuje lepšiu trakciu pri športovej jazde, a zároveň sa priaznivo prejavuje aj pri jazde s prívesom. S touto technikou je SUV dobre pripravené aj na jazdu na nespevnených komunikáciách. So svetlou výškou 194 mm dobre prekonáva aj väčšie nerovnosti. Jeho prechodový uhol je 19,7 stupňa, vďaka krátkym previsom vykazujú hodnoty predného a zadného nájazdového uhla 22,0, resp. 23,1 stupňa.

Asistenčné systémy

So širokou ponukou asistenčných systémov definujú všetky varianty modelu ŠKODA KODIAQ nové hranice vo svojej triede. K novinkám patrí asistent pre cúvanie s prívesom, Blind Spot Detect (varuje pred autami v mŕtvom uhle) a Rear Traffic Alert (sleduje napr. pri cúvaní z parkovacieho miesta premávku za vozidlom a vedľa neho). Crew Protect Assist (pri hrozbe nehody zavrie okná a strešné okno, taktiež predopne bezpečnostné pásy na predných sedadlách) je prepojený s vylepšeným systémom Front Assist vrátane funkcie núdzovej brzdy City a prediktívnej ochrany chodcov. Funkcie parkovacieho asistenta boli vylepšené. Novinkou pre značku ŠKODA je tiež systém Area View. Vďaka širokouhlým objektívom kamier, integrovaných do prednej, aj zadnej časti automobilu a v krytoch vonkajších spätných zrkadiel, sa na palubnom monitore zobrazujú zábery z bezprostrednej vzdialenosti automobilu. Je medzi nimi aj virtuálny pohľad zhora a 180-stupňové zábery. To všetko uľahčuje riadenie automobilu v neprehľadných situáciách alebo v náročnejšom teréne.

Infotainment a ŠKODA Connect

Na palube nového veľkého SUV ŠKODA KODIAQ SPORTLINE nájdeme všetky moderné systémy infotainmentu. Kapacitné dotykové displeje sú vyrobené v sklenenom dizajne. Vrcholný infotainment a navigačný systém Columbus disponuje displejom s uhlopriečkou 9,2 palca, k dispozícii je WLAN-Hotspot a LTE-modul. Súčasťou sériovej výbavy ŠKODA Connect - Care Connect je okrem proaktívneho servisu a vzdialeného prístupu aj automatické tiesňové volanie eCall. Moderný infotainment s navigáciami ideálne dopĺňajú online mobilné služby ŠKODA Connect - Infotainment Online. Služby ŠKODA Connect definujú nové parametre v oblasti navigácie, zábavy i asistencie a možno ich konfigurovať pomocou domáceho počítača alebo mobilnej aplikácie.

Svetová premiéra na autosalóne v Ženeve

Debut bude mať ŠKODA KODIAQ SPORTLINE na medzinárodnom autosalóne v Ženeve. Najvýznamnejší svetový autosalón bude pre verejnosť otvorený od 9. do 19. marca 2017. V hale 2 na prvom poschodí výstaviska Palexpo predstaví česká automobilka okrem nového modelového variantu veľkého SUV aj celý rad ďalších noviniek.